Vallomással kezdem: rég jártam úgy nemzeti parkban, hogy kifejezetten a park vonzott volna oda, esetleg valamelyik eseménye. A túráim során persze jártam a területükön (szigorúan a túraösvényeken), de ez azért más. Holott tudom, hogy szükség van rájuk és rengeteg érdekességgel várják a látogatókat nemcsak hazánkban, hanem a Föld bármely részén. És hiszed vagy sem, az első európai nemzeti parkok mindössze bő száz évvel ezelőtt alakultak.
![]() |
Átkelés a Duna-Dráva Nemzeti Parkban |
A nemzeti park a Természetvédelmi Világszövetség meghatározása szerint olyan terület, amelynek ökológiai egységessége megőrzendő a jelen és a jövő generációi számára (egyfajta génbanknak is tekinthető mindegyik ilyen terület); amely megvédendő mindenfajta mezőgazdasági és ipari hasznosítástól (ez a nagyüzemi gazdálkodásra vonatkozik, hiszen - például - Aggteleken a hucul lovakat tenyésztik); és amelyen lehetőség nyílik nemcsak tudományos, hanem oktatási és szabadidős tevékenységek végzésére is.
Konkrétan Európában az elsők 1909. május 24-én, Svédországban jöttek létre, amikor is kilenc területet helyeztek az átlagostól eltérő gazdálkodási/művelési besorolás, állami védelem alá. Mivel a példa követendőnek bizonyult, így szép lassan "elszaporodtak" ezek a különleges területek Európa szerte. De az emberi határok nem a természet határai (szerencsére), így a területek védelme már nemzetközi összefogást igényelt. Ezért is hozták létre 1973-ban az Európai Nemzeti Parkok és Natúrparkok Szövetségét, ami 1997-től az EUROPARC Szövetség nevet viseli és egyfajta ernyőként összefogja a kontinens nemzeti parkjait, megteremtve a tapasztalatok és ismeretek cseréjének lehetőségét, továbbá az élőhely-védelmi programok összehangolását. (Az óceán másik oldalán egy kicsit előbb léptek: az első valódi nemzeti park, amely létrehozatalának pillanatában a nemzeti park nevet is megkapta, az 1872-ben létrehozott Yellowstone Nemzeti Park.)
![]() |
Vulkáni kúpok a Balaton-felvidéki Nemzeti Park területén |
Az EUROPARC Szövetség 1999-ben döntött úgy, hogy az első európai nemzeti parkok megalakulásának évfordulója (május 24.) legyen Az európai nemzeti parkok napja. Ezen a napon a nemzeti parkok különféle programokkal mutatják be tevékenységüket és a területükön található különböző érdekességeket, védett értékeket, lehetőség szerint újabb embereknek bizonyítva a természetvédelem fontosságát.
Magyarországon jelenleg 10 nemzeti park található. Közülük az első, a Hortobágyi 1973-ban nyílt meg, majd időrendi sorrendben a következők alakultak meg hazánkban (zárójelben az alapítás éve látható): Kiskunsági (1975), Bükki (1977), Aggteleki (1985), Fertő-Hanság (1991), Duna-Dráva (1996), Körös-Maros (1997), Balaton-felvidéki (1997), Duna-Ipoly (1997), majd - egyelőre - utolsónak az Őrségi Nemzeti Park (2002). Ez a szám a környező országokat nézve is kiemelkedő: Ausztriában öt, Szlovákiában kilenc, Ukrajnában hat (itt sajnos nincs pontos információm, van ahol ötöt láttam), Romániában hat, Szerbiában öt, Horvátországban négy, Szlovéniában egy nemzeti park található.
![]() |
Magyarország nemzeti parkjai |
És közülük a legtöbb magyar 2014. május 24-én vár a Csillagséták nemzeti parkjainkban programsorozat eseményein. A programok letölthetők innen (némelyiken a részvétel előzetes regisztrációhoz kötött), vagy ha valaki arra kíváncsi, milyen események várják május 24-én a nemzeti parkok látogatóit, akkor itt (a http://magyarnemzetiparkok.hu/ oldal keresési találata) kaphat bővebb infót. Például egy tó közepéről is csillagászkodhatsz, éjszaka járhatsz tanösvényen vezető kíséretében vagy megismerkedhetsz az éjszaka hangjaival. Fényes nappal is várnak programok: a Baradla-barlangban kórusfesztivál, Nőszirom-túra, sőt, Majson gyógynövénytúra vár (ugye tudod, hogy 2014 gyógynövénye Magyarországon az orvosi citromfű).
Én sajnos dolgozom ezen a napon, szóval még túrázni sem tudok elmenni (na jó: el tudnék, de a lelkiismeretem...), így csak a "szokásos" szövegem marad: a természet akkor is rád vár, ha te a közelébe sem mész :) (A 2006-os nap jelmondata így hangzott: "A mi tájunk – tér a természetnek, lehetőség az embereknek" - szerintem az én előbbi mondatom jobb volt :)) Vagy újra megnézem a Magyarország nemzeti parkjairól készült sorozatot...
Ha tetszett a bejegyzés vagy szereted a hasonló témákat, úgy csatlakozz hozzánk a Facebookon, a Twitteren vagy Google+ oldalunkon!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése