"Hát, azt senki sem tudja biztosan megmondani, miért is választották a ludak épp ezt a Tata közepén fekvő tavat, hiszen gyakorlatilag egy város közepén fekszik, és nem is ez az egyetlen vizes élőhely a környéken, de ez a közel negyvennégyezer ide érkező lúd egyedülállóvá teszi, az egyszer biztos!"- hallatszott szerteszét az Öreg-tó partján a vadludak hangos rikácsolásába vesző kommentár. De ne szaladjuk ennyire előre, épp az egyik legemlékezetesebb pillanathoz, hiszen az Öreg-tó környéke nem csak alkonyatkor kápráztatott el minket, egész nap elmerültünk a környékében.
A Vadlúd Sokadalom reggelén vonattal érkeztünk Tatára, majd egy kisebb óvodásokból és nagymamákból álló emberfelhőben poroszkáltunk egyre növekvő izgalommal az Öreg-tó irányába. Már első pillantásra odavonzotta a tekintetünket a ködös reggelben megcsillanó víztükör, és a csipkelődve perlekedő sirályhorda. Hiába volt leeresztve a tó vize, kietlen holdbéli tájként mutogatva a homokos, iszapos medret, mégis kérdések nélkül követtük a tóparton húzódó, fákkal szegélyezett sétányt nagyokat szippantva a vízízű levegőből.
Akkor olyannyira az élmény hatás alatt voltam, hogy nem is nagyon érdekeltek a hely sajátosságai, története, csak a végeredmény, az erdő, a tó, a madarak és a környezet összjátéka, így egy későbbi bejegyzésben pótolván a hiányosságokat, leírom, amit az Öreg-tóról feltétlenül tudni szükséges. (Frissítés: a tatai Öreg-tóról a bejegyzés a link alatt.)
Számos program egészítette ki a szakmai előadássokkal és vásári látványosságokkal tarkított rendezvényt, hiszen volt madárgyűrűzés óránként, kutyás bemutató, solymász bemutató, kivetítés, játszóház. Mivel rengeteg volt a gyerek, sőt egész csoportokat terelgettek az óvónők, tanárnénik, az elsőként elhelyezkedő rendezvénysátorban berendezett játszóházban nagy volt a zsibongás, és őszintén szólva most láttam először hogy a különböző madaras játékok (hangutánzás, festés-ragasztás, kerekes vadkacsa vontató verseny, interaktív kérdezz-felek) tényleg lekötik a kicsiket.
A második sátorban kapott helyet a program szakmai részre, egész nap érdekes előadásokkal. Épp Tóth Gábor "Állati jó" kutyás bemutatójára toppantunk be, aki nagyon élvezetesen, trükkökkel szemléltetve mutatott be párat az ősi magyar kutyafajtákból a tómederben köréje sereglett embertömeg őszinte örömére. A vonaton ülve még úgy gondoltuk, egész biztos lecövekelünk a szakmai előadásoknál, sokat már jó előre kinéztem magamnak, de a friss levegő, a tünedező köd és a tóparti sétány látványa erősebb volt, így párommal úgy határoztunk, nem számít, hogy később megbánjuk-e, de akkor is körbesétáljunk a tavat és közben távcsövön keresztül figyeljük a ludakat, sirályokat.
Séta közben jöttem rá, hogy az amúgy jól belátható tómeder kerülete igencsak csalóka, mivel úgy gondoltam, alig egy óra alatt vissza is érünk a Sokadalom helyszínére, de a sok nézelődés, a kitérők és közel 3 óra kutyagolás után értünk végig a 7.5 km hosszúságú tókörön. A parti sétány a tó nyugati oldalán fekvő erdő felé vezetett minket, ahol kanyargós utunkat erdei fenyők, nyárfák és borostyánnal bőven benőtt aljnövényzet szegélyezték, melyekből itt-ott előbukkant az őszi színekben játszó nádas és a madárnyomokkal teletűzdelt zöldes iszap.
Az útról letérve elkanyarodtunk az Által-ér felé is. Erről a kis folyóról azt érdemes tudni – amellett, hogy ez a megye legjelentősebb vízfolyása -, hogy 53 kilométeren át kanyarog a Dunáig mocsárvilágokon keresztül, és olyan állatok otthonául szolgál, mint a tarka géb, a fenékjáró küllő, vagy éppen a szivárványos ökle.
Az út mellett szabályos időközönként padokat és játszótereket helyeztek el, valamint több ponton is lehetőség van egy nagyobb füves térségen keresztül megközelíteni a tavat, tómedret, így a séta mindenki számára élménnyel szolgálhat. További képek elérhetők a Google+ szolgáltatásban.
Az egész napos jövés-menés során észre sem vettük, mennyire átfáztunk, ezért a tókör végeztével úgy gondoltuk, ideje lenne némi ebéd és egy kis lélekmelegítő után nézni. Itt némiképp meglepetés ért bennünket, mivel az ígéretesnek tűnő helyeken szinte fürtökben lógtak az emberek, a kevésbé hívogató vendéglátóipari egységek meg kihaltságukkal keltetek bizalmatlanságot, ezért egy kisebb bolyongás után úgy döntöttünk, megnézzük a tóparton elhelyezkedő, nagy, rózsaszín, eklektikus minyonra emlékeztető Hotel Casablana kínálatát.
A vadludak alkonyati behúzása hihetetlen látványt nyújtott a lenyugvó nap felhőkön átszűrődő fényében. Kisebb-nagyobb csapatokban húztak be a tó fölé a már várva várt madarak. A lassan szállingózó 4-6 fős csapatok után az első nagyobb, szinte vízszintes vonal alakzatban repülő vadlúdcsoportot körülbelül négy óra magasságában pillantottuk meg. Némelyik csapat hosszú, elnyújtott spirálokat írt le a tó felett, mintha a legjobb leszállóhelyet keresték volna, aztán egyszer csak megálltak, és szó szerint függőlegesen, nagy csobbanással zuhantak a vízfelszínre. Ezt követően már folyamatosan sorjáztak a több-kevesebb fős madárcsoportok, és csak jöttek, jöttek, mintha sose fogynának el. Mindeközben Zsoldos Árpád és Orbán Zoltán lelkesen kommentálta a vadludak érkezését, felhívva a figyelmet a szabad szemmel még nem is látható újabb és újabb csapatokra.
Ahogy egyre jobban elterült az alkony, a látvány helyét inkább a a zsivaj vette át, ezért kezünket a fülünk mögé tapasztava, kagylót formázva igyekeztünk minél jobban hallgatni a ludak zajos párbeszédét.
Megközelítőleg 44 ezer lúd ereszkedett le a szemünk előtt esti pihenőjére, a létszám jó része már vaksötétben. A nap végén kiadósan átfázva, de roppant boldogan hagytuk ott a ludakat. Remélem legkésőbb jövőre újra megnézhetjük őket, bár szívem szerint már holnap indulnék újra meglesni őket, épp ezért az is lehet, hogy még a következő hetekben leugrunk megnézni még egyszer az esti bevonulásukat... Mivel a bejegyzésben nagyon előtérbe került az élménybeszámolós jelleg, nemsokára írok még általánosabb érvényű és hasznosabb információkat az Öreg-tóról és a tavon telelő ludakról.
Ha tetszett a bejegyzés és érdekelnek a témába vágó további aktualitások, úgy kövess minket a Facebookon vagy a Twitteren!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése