A címben említett "szakma" az, amiről a mai napig nem is hallottam. Most is csak azért, mert a Szabad Földben találtam egy interjút (olvasható: itt), ami próbálja egy kicsit bemutatni ezt a tevékenységet, mindenféle tudományos szöveg nélkül felhívni(?) rá a figyelmet.
Mivel finoman szólva is érdekel a téma, így utána néztem a dolognak (hála neked internetes keresés), végül a Polgári Természetőrség honlapján keresztül jutottam el a lényeges információkhoz (a Wikipédia szócikke nem túl sok hasznos anyaggal "ámított el"), így lássuk az alapokat:
az említett természetőr munkáját - többek között - a 33/1997. (XI. 20.) KTM rendelet szabályozza és az igazgatóság (értsd: nemzeti park igazgatóság), valamint a települési önkormányzat természetvédelmi őrzési
tevékenységét a Természetvédelmi Őrszolgálat őrzési feladataiban való
közreműködéssel és önálló szolgálattal segítheti.
Mindezt a segítséget egy írásos megállapodás alapján kaphatja az igazgatóság, azonban ezért a polgári természetőrnek bizonyos rendszerességgel feladatait el kell látni, adott helyzetben szolgálatba helyezni magát, valamint továbbképzésre járni. Szóval aki szeret otthon a tévé előtt ücsörögni, annak ez a "munka" nem javasolt, de akkor legfeljebb a képernyőn/ismerősöktől láthatja az alábbit:
Kilátás Dobogókőről |
Általános ismertetőül jöjjön egy felsorolás a polgári természetőr szolgálat-teljesítésének módjairól (forrás: http://polgaritermeszetor.hu/index4.htm):
a) figyelőszolgálat: az őrzendő területrész megfigyelés
alatt tartása úgy, hogy illetéktelen személyek az ott tartózkodást nem
fedezhetik fel (vadászterületen a biztonsági szempontok figyelembevétele
kötelező!);
b) őrző szolgálat: a figyelőszolgálat sajátos
változata, amelynek célja meghatározott élőhely (pl. fészek) őrzése a
veszélyeztetett időszakban;
c) mozgó
őrszolgálat:
meghatározott területen való mozgás a terület őrzése, megfigyelése
céljából;
d) felügyeleti
szolgálat: nagyobb
csoportos összejövetelek, rendezvények esetén szükséges olyan szolgálat,
amelynek célja a rendezvénnyel érintett területen és annak környékén a
természeti értékek megóvása;
e) tűzvédelmi
szolgálat: célja az
adott terület tűz elleni védelme a kritikus időszakokban;
f) további szolgálati módok
természetvédelmi őrrel.
Tehát a polgári természetőr feladatkörébe tartozik például a civil szervezetekkel történő oktatások levezénylése, középfeszültségű oszlopok és környezetének ellenőrzése és a többi. Akit "kibontva" érdekelnek a feladatok, azoknak a következő oldalt ajánlom: http://www.mtvsz.hu/a_polgari_termeszetorseg_bemutatkozasa
Ráadásul ha valaki még koordinátákkal is tudja egy szemétrakás helyét, mint ahogy egy több mint öt éves bejegyzésben a geocaching.hu-n is említik, az talán még plusz pontot is jelent :), de tényleg nem szabad elfelejtetünk, hogy bárhol is járunk erdőn-mezőn, ott valóban vendégek vagyunk.
Hulladék a Kék-túra mentén |
Tanulságul álljon itt egy kis természetbarát erdei illemtan (forrás: http://www.fsz.bme.hu/mtsz/szakmai/tvok08.htm), az eredeti szerző ismeretlen és ez jól is van így:
- Az emberhez méltó környezethez való jog alapvető. Nagyon fontos azonban e jogosultság érvényesítésében, hogy a polgár maga mit tehet és mit tesz a megfelelő környezethez való jogának érvényesülése érdekében.
- Az erdőben a fák, madarak, növények, állatok vannak otthon, mi csak vendégek vagyunk. Illik tehát úgy viselkedni, hogy ne zavarjuk a háziak nyugalmát, vigyázzunk otthonukra!
- Hagyd szóhoz jutni a természetet. Ne lármázz!
- Hagyd tartózkodásod helyét olyan állapotban, amilyenben a legközelebb találni szeretnéd.
- Értelmes ember nem szemetel, a többinek meg tilos!
- Szemét minden olyan tárgy, amely nem a rendeltetésének megfelelő helyen található. Az általad keletkezett hulladéktól ne a természetben szabadulj meg, még akkor sem, ha szemétgyűjtőt találsz!
- Nem ott van tisztaság, ahol állandóan takarítanak, hanem ahol vigyáznak rá.
- Egy szálfából több ezer gyufaszál készíthető, de egy gondatlanul eldobott gyufaszállal több ezer szálfa el is pusztulhat! Élvezd a jó levegőt és az erdőben sohase dohányozz!
- Az erdészeti létesítmények a te kiszolgálásodra, kényelmedre készültek. Ha tönkreteszed, elsősorban magadnak okozol kárt!
- Az erdők csendjét és szépségét nem csak élvezni, de azokat védeni is tudni kell!
- A természet védi egészségedet, védd te is a természetet!
- Lépj túl a védett - nem védett elválasztásán, s védj minden fajt és élõlényt! Kíméld a virágokat, növényeket, óvjad az erdő vadjait, madarait!
- Készülj fel alaposan a túrára.
- Kerüld a lezárt, tiltott területeket.
- Becsüld túratársaidat és őket bajban soha el ne hagyd!
- Vedd figyelembe a közösségi együttlét szabályait.
- Légy tekintettel az erdészek, vadászok, horgászok érdekeire is!
A Tisza Csongrád felett |
Tanulság a részemre: kár, hogy eddig nem tudtam a polgári természetőrökről, mert akkor már csatlakoztam volna hozzájuk. De még nem késő :)
Ha tetszett a bejegyzés és érdekelnek a témába vágó további aktualitások, úgy kövess minket a Facebookon vagy a Twitteren!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése